SCHOONMAKERIJ EN KETELHUIS

SCHOONMAKERIJ 1937
KETELHUIS 1894

SCHOONMAKERIJ – Rijksmonument 

De bouwtrant van het pand waarin ooit het graan werd gewassen heeft kenmerken van het Nieuwe Bouwen en het Zakelijk Expressionisme. In de bakstenen gevel lopen lange lijnen van stalen ramen en luiken Het vrij-dragend gewapend betonskelet werd rond 1937 nog weinig toegepast in fabrieksgebouwen. Het framestructuur van betonnen kolommen en liggers maakt dit gebouw uniek en zet de toon voor de sfeer van de toekomstige ruimtes. Waar ooit het graan gewassen werd, zal straks Azzurro City Spa zijn gevestigd met appartementen in de bovenste lagen. De sport en wellness op de begane grond loopt over in de achtergelegen nieuwbouw Silotoren en het zwembad.

Bouwjaar: 1937 / transformatie: start 2024
Architect: B. Buurman / transformatiearchitect: Studio Akkerhuis Architects

KETELHUIS – Rijksmonument 

Het gebouw heeft in vroeger tijden als meelpakhuis gediend en dateert uit 1894. Verrassend is dat het pand Ketelhuis is gaan heten in de loop der tijd, terwijl het eigenlijke ketelhuis ernaast stond.

Het Ketelhuis wordt vanwege de architectuur en de cultuurhistorische waarde beschouwd als gaaf voorbeeld van een utiliteitsgebouw met bijzondere detaillering en een vroege toepassing van beton en ijzerconstructie. Het is een inmiddels zeldzaam voorbeeld van een gebouw uit de vroege fase van de betonconstructie in combinatie met een ijzeren skelet. Het betonnen tongewelf van het dak wordt om de drie meter versterkt door ijzeren profielen die de vorm van het gewelf herhalen. Dit is het enige gebouw van De Meelfabriek met een rond dak.

Bouwjaar: 1894 / transformatie: start 2024
Architect: W.C. Mulder / transformatiearchitect: Studio Akkerhuis Architects